Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer52264/public_html/wordpress/wp-content/plugins/peggi-instagram-feed/lib/peggi-instagram-api.php on line 237
Follow Us

Dekatyzacja

Rozpoczynając przygodę z szyciem wcześniej czy później spotkasz się z terminem „dekatyzacja”. Brzmi skomplikowanie prawda? Nie ma się czego bać! W tym procesie chodzi przede wszystkim o najprostsze na świecie wykurczenie materiału.

 

No dobrze, ale po co?

Zabieg ten ma na celu przygotowanie materiału do szycia. Dzięki niemu materiał stabilizuje swoje wymiary dzięki czemu uniknąć można przykrej niespodzianki po wyciągnięciu gotowego produktu z pralki.

Do najważniejszych zalet dekatyzacji należą: 

  • Sprawdzenie jakości materiału – jeżeli przy pierwszym praniu materiał stracił kolor, zmechacił się lub zrobiły się w nim dziury (pomimo dobrania temperatury zalecanej przez producenta), stanowi to podstawę do reklamacji. Jeżeli zakupiony materiał miał wadę, lepiej dowiedzieć się o tym zanim zmarnuje się kilka godzin na szycie. W przypadku dekatyzacji materiałów w różnych kolorach warto do pralki wrzucić chusteczkę wyłapującą kolor.
  • Wykurczenie materiału do docelowych rozmiarów
  • Wypłukanie z materiału chemikaliów stosowanych w procesie produkcyjnym

Co bardzo ważne – dekatyzujemy przed skrojeniem i szyciem! 

 

Jak to się robi?

Dekatyzacja polega na poddawaniu materiału działaniu pary wodnej lub wody. W domowych warunkach można przeprowadzić ja na kilka sposobów:

  • Materiał wrzucamy do pralki na maksymalną temperaturę, w jakiej prany będzie konkretny materiał. 

Jeżeli należy do tych „strzępiących” się jak na przykład bambus, można obszyć krawędź zygzakiem lub prać w siatce na pranie.

Jeżeli planujemy suszyć dany materiał w suszarce bębnowej nie warto mu tego oszczędzać i spokojnie po praniu wrzucamy go do suszarki.

Do prania nie trzeba dodawać środków piorących. W dekatyzacji chodzi przede wszystkim o kontakt materiału z wodą lub parą wodną.

 

  •  Jeśli nam się spieszy można wówczas z największą skrupulatnością wyprasować cały materiał nie szczędząc dużej ilości pary.

 

Jakie materiały warto poddać dekatyzacji:

Przede wszystkim dekatyzacja potrzebna jest w przypadku materiałów posiadających w składzie naturalne (np. len, bawełna, wełna) i sztuczne włókna (np. wiskoza). Włókna syntetyczne takie jak poliamid czy poliester co do zasady nie wykurczają się, ale ze względów higienicznych warto je wyprać przed użyciem. Nie poddajemy dekatyzacji materiałów wodoodpornych takich jak tkanina wodoodporna, czy softshell.

Post a Comment